Vytvořeno 31. 1. 2022 9:05

Leden v mateřské škole

Leden u Myšek

Po Vánocích se děti vrátily plné zážitků. Ve školce jsme si ještě přiblížili tradici Tří králů, děti se seznamovaly s písmeny, vytvářely cesty a vyrobily si královské koruny. A protože nám letos paní zima přeje, mohli jsme se plně věnovat zimní tematice. Sněhuláky děti stavěly venku ze sněhu, ale i ve třídě z pet víček, kreslily je na tabuli i papír, hrály si o nich pohybové hry, učily se říkanky i písničky, porovnávaly jejich velikosti, ... Pozorovaly jsme různá skupenství a podoby vody, děti pracovaly se sněhovými vločkami z papíru, kamenů, plastu, porovnávaly vzhled, velikosti, množství. Nezapomněli jsme ani na kamarády ptáčky. Sypeme jim dobroty do krmítek, pozorujeme je často při vycházkách a některé již děti umí i pojmenovat. Však jsme si o nich ve školce povídali, četli pohádky, hráli pohybové hry nebo si je kreslili či jinak tvořili. 

 

Leden u Zajíčků

Děti se po Vánocích vrátily se spoustou zážitků – kreslily, co našly pod stromečkem, vzpomínaly na ohňostroj – také si ho vytvořily pomocí tiskání barvy.

Velmi vděčným tématem se stali Tři králové – jména králů (procvičení hlásky na počátku, kresba písmenka prstem do mouky), cesta králů (grafomotorika), výroba královských korun (vystřihování, tupání barvou), taneček královen a králů, počítání korun a umísťování (před, za, vedle, vpravo, vlevo, ...).

Dále jsme navázali pohádkou O dvanácti měsíčkách – poslech příběhu, využití magnetických obrázků k opakování příběhu a také se děti podrobněji seznámily s názvy měsíců pomocí nové písničky. Využili jsme také cvičící padák s 12 dílky k lepšímu pochopení rozdělení roku na roční období a měsíce. Procvičili jsme vytleskávání, pantomimu, co za činnost v jednotlivých ročních období děláme (sáňkování, bruslení, plavání apod.), kdy slavíme narozeniny. Pohádka také odhalila dobré a špatné vlastnosti a při jednom pobytu venku, když silný vítr honil sníh, jsme si pohádku také připomněli, jaké to asi bylo zabloudit ve sněhové bouři.

Sněhové podmínky nás vedly k tématu sněhulák – nejenže jsme ho na zahradě postavili, ale také jsme ve školce sněhuláky třídili podle velikosti, barev doplňků, počítali jsme, vyráběli z papíru, naučili se novou básničku i písničku. Sníh nám dělal radost, a tak jsme za krásného slunečného počasí vyrazili skibusem na Duncan a užili si dopoledne na klouzácích. K radovánkám na sněhu jsme zahradu využívali denně a došlo i na lyžování. Nejprve jsme natrénovali v teple na koberci a pak se děti po dvojicích střídaly na běžkách na zahradě. Děti byly nadšené, nikdo neodmítl a moc je to bavilo. Určitě budeme pokračovat.

 

Leden u Medvídků

V měsíci lednu jsme s dětmi pracovali dle integrovaného bloku Sněhová peřina.

Nový rok jsme přivítali hrou, výrobou a dramatizací na téma Tři králové, kteří také naši třídu navštívili a zazpívali nám. Společně jsme se podívali do kostela, kde jsme si prohlédli betlém a zazpívali jsme si vánoční písničky.

 Všechny naše činnosti byly zaměřeny na hry o zimě a zimních sportech. Krásné lednové počasí nám umožnilo hry na sněhu a se sněhem. Skibusem jsme jeli na Duncán, kde děti pozorovaly lyžaře a užívaly si sněhových radovánek. Vyráběli jsme, kreslili a vystřihovali sněhové vločky, čepice, sněhuláky, sportovce. Amálka Š. se nám představila jako hokejová brankářka. Nezapomněli jsme ani na péči o ptáčky, o kterých jsme si povídali, hráli pohybové hry, zpívali, vyráběli krmítka a ptáčky. Pozorovali jsme je v přírodě. Sypali jsme jim do krmítek. Děti si procvičovaly stříhání, lepení, vytrhávání a grafomotoriku. Rozvíjeli jsme slovní zásobu k tématu zima, hádali jsme hádanky. Počítali jsme sněhuláky. S říkankami jsme si procvičovali orientaci v čase - den, měsíc, roční období. Hráli jsme hry na stimulaci zrakového vnímání, kdy děti skládaly obrázky k zimě, sportovce, ptáčky, poznávaly písmenka. Sluchové vnímání jsme procvičovali určováním první hlásky ve slově a určováním slov k dané hlásce. Orientaci v prostoru si děti procvičovaly při hře o sportovcích. Hráli jsme si s písní Postavil jsem sněhuláka, Kdo to ťuká a Saně borový. Před spaním jsme si četli z knihy Štuclinka a Zachumlánek od F. Nepila. Při logopedické prevenci jsme procvičovali pohyblivost jazyka a dechová cvičení. Naše pohybové dovednosti jsme posilovali i v tělocvičně zdoláváním různých překážkových drah.  

                                                                         Paní učitelka Alice