Vytvořeno 31. 3. 2021 8:09

Březen v mateřské škole

Březen u Myšek

Zpráva od Myšek za měsíc březen bude pouze o tom, jak jsme se v období pandemie i my ze školky přesunuli do virtuálního prostředí. Každé pondělí (v případě potřeby i častěji) jsem pro děti a jejich rodiče připravila inspiraci, nápady a rady, jak s dětmi trávit čas.

V prvním týdnu šlo tak trochu o navázání na poslední týden ve školce - co si děti zapamatovaly, opakování básniček a připojení prvních obrázků, které si rodiče mohli překreslit nebo vytisknout. Rodičům jsem také přeposlala fotky, které jsme pořídili - při volných hrách, mikulášské oslavy, lyžování na koberci, ale i venku na zahradě. Většina rodičů přivítala          e-mailovou komunikaci kladně, a tak jsme si připomněli čas a hodiny, změny v přírodě a blížící se jaro s kytičkami, zvířátka a jejich mláďata a Velikonoce. Abych dětem nucené volno trochu zpestřila, připravila jsem pro ně také aktivitu do přírody. Nakreslila jsem jednoduchou mapu a v lese jsem ukryla obálku se značkami dětí. Kdo na místo dorazil, našel si v obálce svůj obrázek, se kterým se vydal k mateřské škole. Na zalaminovaný obrázek stromu přilepili svou značku, abych měla přehled, kolik dětí se již zúčastnilo, a v krabičce na ně čekala i sladká odměna. Děti byly nadšené, o tom svědčí i fotky, které s rodiči poslaly.

Snad už se do školky brzy vrátíme a o všem si budeme vyprávět.

 

Březen u Zajíčků

Aktuální situace nám bohužel znemožnila scházet se ve školce. I přesto jsme ale využili internetových možností a jsme v kontaktu alespoň online – přes email a také přes novou facebookovou stránku – MŠ Svoboda nad Úpou – Zajíčci.

Vzhledem k tomu, že třída Zajíčků není přímo předškolní, jednalo se spíše o nabídku činností pro rodiče.  Každý týden (i během týdne) proběhlo odeslání souborů k danému tématu. To obsahovalo povídání, obrázky, seznámení s tématem, výtvarné a pracovní činnosti, básničky i písničky, omalovánky a další. Pak už záleželo na vás rodičích, co jste si z daných nápadů vybrali a uskutečnili.

Během celého měsíce jsme si zvládli povědět o změnách počasí, střídání ročních období. Na vycházky jsme poskytli instrukce/úkoly, co můžou děti s rodiči venku hledat, pozorovat. Zpětnou vazbou byly poslané fotografie jak z vycházek, tak z vašich domácích výtvorů.

Jaro se probouzelo čím dál víc, a tak došlo i na téma jarních květin, semínek a ptáčků vracejících se z teplých krajin. Spousta z nás zasela semínka, pozorovali jsme, jak se květiny na jaře probouzejí k životu a co k růstu potřebují. Vyrobili jsme si také dalekohledy z papírových ruliček na pozorování ptáčků i jiných věcí.

V posledních týdnech jsme začali téma Velikonoc a velikonočních svátků. Ty nás budou provázet do dalšího měsíce, dozvíme se něco o tradicích a zvycích.

Spolupráce probíhá velmi dobře, sdílíme si navzájem fotografie z našich domácích počinů – výrobky, vypracované úkoly, fotky z výletů a procházek, ale třeba i další nápady pro ostatní, za což jsem opravdu velmi ráda.

Velmi děkuji aktivním rodičům za jakékoli odezvy a fotografie, a pokud se nesetkáme ve školce, doufám, že to takto bude fungovat i nadále.

Paní učitelka Lucka

 

Březen u Medvídků

Rok se s rokem sešel a my jsme vzhledem k aktuální situaci opět bez možnosti se společně setkávat s dětmi v mateřské škole.

Naše práce  probíhá aktuálně formou distanční výuky. Každý týden dětem posíláme pracovní materiály k tématům v souladu s třídním vzdělávacím programem a 2x týdně se setkáváme s dětmi formou on-line. Zde pracujeme se skupinami dětí k danému tématu. Společně jsme procvičovali téma povolání dospělých, přivítali jsme jaro a aktuálně pracujeme s tématem Velikonoce.

Děti plní zadané úkoly samostatně nebo s dopomocí rodičů, kterým za to moc děkujeme. Touto formou rozvíjíme elementární znalosti dětí k uvedeným tématům.  Děti si dále procvičují jemnou motoriku - stříhání, lepení, skládání, grafomotoriku, zrakové a sluchové vnímání, vyprávění, obrázkové čtení, matemetické představy, orientaci v čase a paměť při procvičování tematických básniček.

Zde jsou ke stažení ukázky některých našich úkolů pro předškoláky.

                                 Bc. Alice Havlíková