Zprávy za leden 2018

 Zprávy ze třídy Myšek: 

A je tu nový rok, děti se vrátily do školky z vánoc s novými zážitky. Když jsme si vše povyprávěli, začali jsme pomalu uklízet vánoční výzdobu a školka se oblékla do bílých sněhových vloček. I venku nám přibyla sněhová nadílka, a tak jsme tvořili koule, stavěli sněhuláky, vyšlapávali cestičky, sledovali stopy ve sněhu, váleli sudy, klouzali se na po ledu, či na sněhu na klouzácích. S častým střídáním počasí se nám dobře sledovaly změny v přírodě a různá skupenství vody. Ve školce jsme, ale také nezaháleli. Sněhuláky jsme sestavovali z různých materiálů – kroužků, korálků, vatových tampónů, nebo z modelíny, či nakreslené na papír. K zimnímu období patří také zimní oblečení. To nám pomohlo nejen trénovat samostatnost v oblékání, ale oblečení se objevovalo i v pohádce „Rukavička“ a v říkánkách. S rukavicemi a šálami jsme si i zacvičili, nebo tvořili dvojice (páry). Naučili jsme se písničku „Sněží, sněží“ a „Mrazíček Pepíček“, HPH: „Sněhuláček, sněhulák“.

Zprávy ze třídy Zajíčků:

Po vánocích jsme se ve školce sešli v krátkém týdnu, který byl ve znamení Tří králů a sdělování zážitků z vánoc.

Hlavním tématem měsíce byl sníh a vše sním spojené. Nahrálo nám také počasí, protože měsíc byl bohatý na sněhové srážky, a tak jsme si zimní radovánky pěkně užili. Začali jsme knížkou „Tajemný život sněhuláků“ a ta nás provázela čtením před usínáním a byla pro nás také inspirací k povídání, naučení se nových říkanek, písniček, tvoření a hlavně stavění opravdických sněhuláků. Na postavě sněhuláka jsme si procvičovali grafomotoriku, malování štětcem, vytrhávání kousků papíru a nalepování, porovnávání množství (více, méně), velikostí a číselné řady. Venku jsme sledovali strukturu sněhu, obtiskovali stopy botiček a chodili k lesu sledovat stopy lesní zvěře. Sníh jsme také nabrali do skleniček – čistý ze zahrady MŠ, z chodníku a ze silnice – pozorovali jsme , co se se sněhem stane v místnosti, jaká voda po něm zůstane, a také jsme dali jednu skleničku  za okno zase zmrznout.

Sníh byl pro nás inspirací také v pohybu. Chodili jsme na zahradu vyšlapávat cestičky, jezdit na klouzácích, stavět ze sněhu, ale zkusili jsme i lyžovat – vybavení jsme si zapůjčili v ZŠ a tři dny jsme trávili na školní zahradě pokusy o běžecké lyžování, při kterém se děti střídaly po trojicích a napodobovaly chůzi na lyžích jako p. učitelka. Vyšlapali jsme si běžeckou stopu a vysvětlili si, že do takové stopy se botičkami nešlape, aby se lyžařům neničila. Děti byly nadšené a taky šikovné. Navštívili jsme stadion, abychom se podívali na kluziště, ale bohužel nemrzlo, a tak se ještě nebruslí. Vytvořili jsme si alespoň ve školce obrázky se sportovní tematikou.

V lednu jsme se také zaměřili na pojmenování měsíců a k tomu nám pomohla pohádka „O dvanácti měsíčkách“. Po jejím poslechu rovnaly děti magnetické obrázky podle děje pohádky na tabuli. Naučili jsme se také o měsících písničku a zkoušeli jsme, zda děti vědí, v jakém měsíci slaví své narozeniny, a na konci měsíce už to skoro všechny vědí.

Zprávy ze třídy Medvídků:

V měsíci lednu jsme pracovali dle integrovaného bloku Sněhová peřina na  téma: Liška na ledě.

Počátkem měsíce ledna jsme byli obdarováni sněhovou nadílkou, ze které měly radost především děti. Všechny naše činnosti byly zaměřeny na hry se sněhem a na sněhu. Povídali jsme si o zimních sportech a o tom, jak pečujeme o ptáčky v zimě. Vyráběli jsme krmítka, ptáčky, sněhové vločky a sportovce, kde si děti procvičovaly stříhání, lepení, vytrhávání a grafomotoriku. Rozvíjeli jsme slovní zásobu k tématu zima, vymýšleli příběh „ O vrabečkovi v zimě“, hádali jsme hádanky, procvičovali zrakové i sluchové vnímání a orientaci v prostoru. Před spaním jsme si četli z knihy „Štuclinka a Zachumlánek“ od F. Nepila. Děti hledaly stejné páry rukavic, rozdělovaly slova na slabiky a hledaly dlouhou samohlásku ve slovech. Při logopedické prevenci jsme procvičovali pohyblivost jazyka a dechové cvičení. Zpívali jsme písně a říkanky se zimní tématikou. Naše pohybové dovednosti procvičujeme jednou týdně v tělocvičně a denně při vycházkách. Jezdíme na klouzácích ve Staré aleji a na Muchomůrce.

Účast na společných akcích:

Divadelní představení v mateřské škole – „Bába chřipka“, pohádka se dětem líbila, ale doufáme, že se nám chřipka vyhne.

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL

INOVACE IT UČEBNY