Nové budovy mateřské školy a sportovní haly ve slohové soutěži

V minulém týdnu se na naší škole soutěžilo o nejlepší výtvarnou práci s tématem ,,Budova mateřské školy a tělocvičny očima dětí´´. Děti naší školy ale nezahálely ani při výuce českého jazyka, pro kterou se tyto dvě budovy staly ideálním motivem k popisu. O nejlepší sloh s tímto tématem si zasoutěžilo více než 40 dětí ze 7. a 9. třídy, z nichž jsem po důsledném prostudování jejich počinů vybral těchto 6 nejúspěšnějších prací. Jejich autoři jsou Filip Umlauf a Tereza Brátová z 9.třídy a Klára Matějková, Tomáš Kraus, Věra Marie Klozová a Simona Morongová ze 7.třídy.

Za předvedený slohový výkon děkujeme a gratulujeme k vítězství.                      Mgr. Jan Šváb

 

Popis nové sportovní haly ve Svobodě nad Úpou

 

Osnova:

1. Slavnostní otevření

2. Vznik

3. Budova

4. Interiér

5. Okolí

6. Využití

 

Slavnostní přestřižení pásky, jakožto symbolu zpřístupňení budovy naší nové sportovní haly, se konalo 4. října 2014 a ujal se ho pan Špetla, který působí v našem městě na pozici starosty. Na internetu můžete najít mnohé fotografie z této slavnostní akce, na které se sešlo hned několik desítek lidí.Tato stavba vznikala poměrně dlouho, ale myslím, že to čekání stálo za to a že je tato stavba velice vydařená.Nová tělocvična vypadá na první pohled velice pěkně. Žlutá barva v kombinaci s bílou, kterou je natřena polovina budovy, dodává tomuto místu příjemný moderní nádech. Druhá polovina budovy má šedou barvu, která slouží jako skvělý podklad pro zvýraznění barevných nápisů nacházejících se na obou stranách novostavby. Budova je nadále opatřena mnoha okny, velkými vchodovými dveřmi, požárním žebříkem a několika okapy.Hned při vstupu dovnitř na vás toto místo začne působit velice moderně. V přízemí se nachází veliká sportovní hala opatřená vším možným sportovním vybavením od branek, basketbalových košů a horolezecké stěny až po přenosné mantinely využívající se například při florbalu. Po výstupu do druhého patra objevujete dívčí a pánské šatny opatřené malými koupelnami. Po prozkoumání těchto místností se lze vydat do veliké místnosti, která slouží taktéž pro sportovní zážitky. Když se vydáte dál, dostanete se na plošinu, ze které lze skvěle pozorovat dění v hlavní sportovní hale. Jelikož je tato stavba nová, vše září čistotou, což působí velice sympaticky.

Nově vzniklá sportovní hala nacházející se na městském stadionu je nejnovější chloubou celého okolí. Při pohledu z jejích oken lze pozorovat krásně zelený pažit udržovaný panem Stránským, který slouží především k volnočasovým aktivitám (jako je například fotbal) nebo pro žáky zdejší školy, kteří se sem vydávají na hodiny tělesné výchovy. Za fotbalovým hřištěm můžeme vidět hřiště na volejbal a dlouhou cestičku oddělující stadion od cesty k řece Úpě, která naše město v loňském roce patřičně potrápila. Tato nová budova stojí coby kamenem dohodil od domu s pečovatelskou službou (a to doslova). Nesmíme však zapomenout ani na šedou budovu využívanou městem, která se nachází také v jejím nejbližším okolí.

Toto místo bude využíváno zejména při sportovních akcích, tělocvicích zdejších nadaných školáků a při dalších volnočasových sportovních aktivitách.

 

Filip Umlauf z 9.třídy

 

Mateřská školka

V roce 1928 byla ve Svobodě nad Úpou postavena tovární vila. Stavba byla ponurá a smutná. Na šedou barvu se díval nespočet dětí a dospělých. Dnes téhle budově říkáme mateřská školka. Když si představíme, že vilu navštěvovaly malé děti, tak to není nic hezkého.Přímo před školkou se táhne ulice 5. května a hned vedle se nachází pošta a rodinný dům.Od letních prázdnin se školka začala přestavovat. Několik žáků ze základní školy pomohlo s vyklízením věcí. 1. září udělala přestavba školky neplechu ve škole. Malé děti tam totiž přesídlily, což způsobilo menší zmatky mezi žáky. Nyní se vše vrátilo do starých kolejí a školka, která byla přes léto a září zrekonstruována, vypadá krásně.Vila je nově nabarvená, konkrétně na žlutou a oranžovou barvu. Konečně působí vesele. Stavba má žlutooranžové přízemí s několika obdélníkovými okny bílé barvy. Spodní část žluté stěny obklopují šedé kameny, které tvoří základ budovy. Prostřední část stavby vystupuje do oválného tvaru, který má oranžovou barvu a v sobě 5 moderních oken. Na pravé straně v boční přístavbě je umístěna vstupní část školky s obloukovou klenbou. 1. patro je celé oranžové. V této výšce se už nachází tmavá střecha. Ve středu patra je oválný balkón, který slouží jako střecha pro oválný výstup v přízemí. Na balkón vedou bílé dveře. Ty ladí s okny celé budovy. Vedle dveří je na každé straně jedno okno. Půdní prostor tvoří jen střecha a kus trojúhelníkové stěny, jež je propojená s balkónem. Na stěně se kulatí malé okno. Kus pravé střechy doplňuje žlutý komín.Budova školky na mě působí kladně. Už to není žádná stará budova. Stala se z ní budova moderní. Veselé barvy určitě vykouzlí úsměv na tváři každému dítěti. Rekonstrukce stála samozřejmě spoustu peněz a námahy, ale každopádně to stojí za to!                                           Tereza Brátová z 9.třídy

 

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL

INOVACE IT UČEBNY