Bilancování nového vedení školy po prvním roce

Čas plyne jako voda a my už za sebou máme první rok strávený ve vedení Základní školy a mateřské školy ve Svobodě nad Úpou. A ještě než se rozepíšeme dál, je nutné dodat, že to byl rok opravdu pestrý na vše možné, co vás jen může v podobné funkci potkat…

Když bychom naše bilancování měli nějak smysluplně rozdělit, nabízí se ohlédnutí za školním rokem z hlediska vzdělávání našich dětí a žáků, z hlediska modernizace školní budovy a školního mobiliáře, z hlediska kontrolního, personálního a ekonomického.

Desetiměsíční běh školního vzdělávání byl letos velmi narušen okolnostmi, které se naplno projevily 11. března 2020, kdy byla naše škola stejně jako všechny ostatní v celé republice uzavřena mimořádným rozhodnutím. Běžný chod školního roku do té doby nenaznačoval nic mimořádného a děti v mateřské škole a žáci v základní škole pilně pracovali, jak jsou každoročně zvyklí. Probíhala klasická výuka, rozběhla se naše tradiční soutěž O tajný výlet, žáci se pilně učili a soutěžili ve vědomostních i sportovních disciplínách. Jejich úspěchy byly patrné i v okresních kolech vědomostních soutěží, z nichž u některých jsme postoupili dokonce i dále do kraje, jako tomu bylo například v německém jazyce. Zmínit musíme i tradiční celorepublikovou literárně-slohovou soutěž Zlatá tužka, v níž jsme dokonce zvítězili a odnesli si i další úspěchy. Některé soutěže se pro pozdější termín konání bohužel nestihly ani uskutečnit. Poté ovšem naplno propukla výše zmíněná epidemie, základní škola i mateřská škola byly uzavřeny a naše práce i práce našich žáků se přesunula ze školních tříd a lavic domů k počítačům a další moderní technice. Nový způsob vzdělávání, na který jsme nebyli ani připraveni ani vybaveni, a to ani my ani naši žáci a jejich rodiče, byl zpočátku velice náročný, ovšem po nějaké době, kdy jsme e-mailovou komunikaci nahradili komunikací prostřednictvím softwaru Bakaláři a aplikace Microsoft Teams, si obě strany zvykly a vzdělávání probíhalo dál tak, abychom stihli zopakovat, dále probrat a procvičit si co největší množství učiva tohoto školního roku. Za to, že celý proces fungoval v takovéto míře, patří velikánský dík zejména rodičům, na kterých byla převážná část leckdy velmi trpělivé práce s jejich dětmi. Velký dík patří také učitelům, pro které bylo zadávání a kontrolování takto velkého množství úkolů rovněž nesmírně složité, a i tak si s ním poradili na výbornou stejně jako s celým novým způsobem vzdělávání našich žáků. Od 11., posléze 25. května 2020 se vyučování začalo postupně vracet do školních lavic. Bohužel bylo ale omezeno bezpečnostními a hygienickými omezeními, která děti a žáky rozdělila do menších skupin a do školy docházeli navíc pouze ti, u kterých se pro účast na vyučování rozhodli jejich rodiče. Závěr školního roku tímto nezvyklým způsobem utekl jako voda, a my jsme tak mohli předat slavnostní vysvědčení našim deváťákům stejně jako všem ostatním žákům, pro které tak školní rok 2019/2020 zdárně skončil.

Budova základní školy pamatuje již více než 120 let, a proto je jasné, že na ní máme neustále co vylepšovat, modernizovat a zdokonalovat. V tomto školním roce v ní proběhla celá řada změn od drobných až po ty velice náročné a značně nákladné. Za zmínku určitě stojí výměna vybavení školní jídelny, která se pro strávníky z řad dětí, žáků, učitelů i cizích strávníků stala čistým a příjemným místem, kde mohou po náročném dopoledni doplnit prázdný žaludek. Celá školní budova byla doplněna novým nábytkem v podobě řady úložných prostorů, jednoho plně vybaveného kabinetu, opravy všech poškozených žákovských lavic, několika laviček na chodbách nebo kompletní výměny lavic se židličkami v učebně hudební výchovy. Dále jsme se zaměřili na spoustu nástěnek, díky nimž dochází k informování žáků i rodičů o dění ve škole i mimo ni. Kromě výměny nábytku dochází také k opravám v nátěrech a výmalbách napříč všemi prostory a dalším změnám a vybavování školního prostředí tak, aby bylo příjemné, moderní a zároveň co nejúčelnější (například nově vzniklá relaxační místnost v přízemí školní budovy). Za velké úspěchy považujeme především dvě investiční akce. První z nich je nákup nové výpočetní techniky pro naše pedagogy, díky němuž budeme schopni neustále pracovat na zlepšování a zefektivňování naší práce směrem k žákům a budeme také vybaveni v případě, pokud by se někdy v budoucnosti měl opakovat letošní jarní scénář. Modernizace výpočetní techniky byla vynucena stářím a stavem té minulé, která byla ve většině případů zcela nevyhovující, čítající leckdy více než 10 let stáří. Druhou akcí a zároveň investicí, která je pro nás všechny splněným snem, je kompletní rekonstrukce sociálního zařízení v základní škole, díky které se dívčí i chlapecké záchodky staly zařízením splňujícím moderní hygienický standard, nikoliv temným a zapáchajícím zákoutím školní budovy. Tato investiční akce byla díky spolupráci města a školy hrazena státními zdroji z dotačních programů věnovaným podobným záměrům.

Jako třetí téma bychom se rádi krátce zmínili o hledisku kontrolním, které pro nás v tomto školním roce představovala především nečekaná návštěva v podobě inspekčního šetření 6ti-členného týmu České školní inspekce. Šetření se uskutečnilo v termínu 22. – 24. ledna 2020. Hloubková kontrola, jejíž výsledky jsou k nahlédnutí na školním webu, prošla všemi částmi školy od mateřské přes základní, dále školní družinou, jídelnou a kuchyní, navštívila všechny vyučující a všechny třídy v jejich vyučovacích hodinách a prošla veškerou školní dokumentací. V průběhu šetření došlo velice rychle k odstranění veškerých nalezených nedostatků, což bylo nakonec důvodem, proč od nás školní inspektoři odjížděli spokojeni. V této návštěvě vidíme velký přínos, ze kterého budeme mnohé čerpat i do budoucna.

Jako další téma jsme na začátku zmínili otázku personální. Po prvním roce ve vedení školy dobře víme, že školu nedělá školní budova a to, co k ní přináleží, ale především učitelé, kteří na ní učí. Právě oni jsou inspirací svým žákům a do budoucna jsou lidmi, kteří je v životě ovlivní hned po rodičích nejvíce ze všech. Našemu učitelskému sboru, který ve školním roce 2019/2020 čítal 16 vyučujících doplněných 4 asistentkami pedagoga, bychom tímto rádi poděkovali za ohromný kus odvedené práce. Právě díky nim nese naše škola dobré jméno, dobrou tradici a naši žáci dosahují takových úspěchů nejenom v okresních soutěžích, ale i v budoucím uplatnění na středních školách. Ve školním roce 2019/2020 naše řady doplnila paní učitelka Mgr. Iva Hejnová, paní učitelka a zároveň asistentka pedagoga Mgr. Jitka Albrechtová a asistentka pedagoga Aneta Váchová. Pro další školní rok 2020/2021 jsme se rozloučili s paní Albrechtovou. Učitelský sbor jsme ale rozšířili o pány učitele Mgr. Břetislava Klomínského (učitele zeměpisu a tělesné výchovy) a Mgr. Miloše Vláška (učitele přírodopisu a výtvarné výchovy). Naši školu obohatí také nová paní učitelka v mateřské škole paní Lucie Licková a nová hospodářka školy a zároveň školní asistentka Monika Schleichová.

Jako poslední hledisko našeho ohlédnutí za uplynulým rokem jsme zvolili hledisko ekonomické – finanční. Základní škola a mateřská škola Svoboda nad Úpou jako příspěvková organizace Města Svoboda nad Úpou v současné chvíli zaměstnává 41 zaměstnanců. Rozpočet financovaný Královéhradeckým krajem se nám z loňských 18,573 milionu Kč podařilo zvýšit na 21,341 milionu Kč. Kromě tohoto rozpočtu pracujeme také s provozním rozpočtem od města ve výši 3,7 milionu Kč. Abychom nebyli limitováni pouze běžným a zákonným rozpočtem, snažíme se vyvíjet snahu o získání různých dotací, které dále pomohou k zefektivnění vyučovacího procesu, vylepšování vybavení naší školy a zlepšování pracovních podmínek, případně dále pomáhají dětem s odlišným mateřským jazykem nebo dětem z rodin, které nemají tolik možností jako ostatní. Díky těmto dotacím se nám podařilo získat další finanční prostředky, konkrétně pak – 817.311,- Kč v programu Šablony III, 121.885,- Kč z dotačního programu podporujícího změny v systému financování regionálního školství, 32.810,40,- Kč z programu Potravinové pomoci dětem v Královéhradeckém kraji pro školní rok 2019/2020 a 42.840,- Kč pro školní rok 2020/2021, 16.282,- Kč v programu Obědy pro děti od organizace WOMEN FOR WOMEN, dále 70.000,- Kč z projektu Elektřina a elektronika nás baví od Královéhradeckého kraje, téměř 100.000,- Kč v rámci podpory výuky žáků s odlišným mateřským jazykem, 2.400,- Kč z programu Excelence za úspěchy ve školních soutěžích a další finanční prostředky, díky nimž došlo v loňském školním roce k rozdělení 6. tříd ve dvě paralelní třídy tak, jako tomu bude i letos. Díky těmto rozdělením a neustále stoupajícímu počtu žáků budeme mít v základní škole již 11 tříd, celkově s 223 žáky, což znamená, že nám zbývá pouze 7 míst k zaplnění maximální kapacity naší školní budovy. Když výše vyčtené finanční prostředky sečtete, rovná se částka získaná navíc zhruba 1,2 milionu Kč. V novém školním roce také přicházíme se zefektivněním výuky našich nejmenších žáků, protože paní učitelka Klomínská bude v 1. a 2. třídě vypomáhat třídním paním učitelkám v rámci tzv. tandemové výuky, během níž budou ve třídě vyučovat dva učitelé zároveň. Bude tak v předmětech Český jazyk a literatura a Matematika. Od tohoto moderního způsobu výuky si slibujeme další přínos a pomoc našim šikovným žáčkům v jejich dlouhé cestě za vzděláním. Kromě toho přicházíme také s novým systémem elektronické třídnice a rozšířené verze programu Bakaláři, který jistě přispěje ke zjednodušení práce a zlepšení komunikace mezi učiteli a rodiči našich žáků.

Abychom naše rozsáhlé ohlédnutí za uplynulým školním rokem zakončili, přidáváme ještě jedno závěrečné poděkování. Ještě jednou velké díky všem našim učitelům za odvedenou práci v tomto školním roce, který byl vzhledem k okolnostem mimořádně náročný. Ještě jednou velké díky všem žákům a jejich rodičům za to, že jste v tomto nelehkém období ke vzdělávání přistupovali takto zodpovědným způsobem. Děkujeme také našemu zřizovateli Městu Svoboda nad Úpou za podporu a spolupráci během prvního roku naší práce. A na závěr ještě jednou velké díky všem, kteří nás podporují a drží nám pěsti v naší práci, ať už té, kterou jsme letos úspěšně zvládli, i té, která nás v dalších letech čeká. Za jakékoliv náměty a připomínky děkujeme také, protože jedině společnou prací a snahou můžeme pokračovat v dlouhé a úspěšné tradici, kterou naše škola má.

Ing. Michal Krtička a Mgr. Jan Šváb

Vedení školy

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL

INOVACE IT UČEBNY