Leden v mateřské škole

Leden u Myšek

Sešli jsme se opět po Vánocích plni zážitků a dojmů. A hned první týden nás ve školce přivítali Tři králové v podobě plyšových zvířátek krtka, myšky a berušky v rolích Kašpara, Melichara a Baltazara. Děti se proměnily v krále a vyrobily si papírové koruny, které je doprovázely během "královského cvičení".

Přestože letošní leden neoplýval množstvím sněhu, my jsme si o zimě ve školce zpívali. Naučili jsme se písničku Sněží, Zima je tu, básničku Zima a Sněhulák. Sněhové koule jsme tvořili z papíru, cvičili jsme s nimi, malovali na tabuli, sestavovali sněhuláky a lepili je na papír. V zimě je třeba se i řádně oblékat, a tak nás pohádka Rukavička pěkně motivovala při výrobě papírových rukavic, které jsme pak ještě využívali ve hře Hledej do páru. Podobně jsme využili i skutečné rukavice, s kterými se nám též dobře cvičilo. K zimě patří též sportování, a když je málo sněhu, musí se zimní sporty trénovat aspoň ve třídě, což jsme zvládli na jedničku!

Ve druhé polovině měsíce nás postihla velká nemocnost, o které jsme si ve školce povídali prostřednictvím nemocné myšky Emilky a jejích kamarádů. Snad se nám zdraví v dalších dnech navrátí.                                                                    

                                                                                  paní učitelka Olina

Leden u Zajíčků

Po návratu z vánočních prázdnin jsme se nejprve věnovali tématu Tří králů. V rozhovorech s dětmi jsme využili znalostí a zkušeností dětí z domácího prostředí a zaměřili jsme se na tři hlavní písmenka KMB – hledali jsme nejen jména kamarádů, ale i to co nás obklopuje a začíná některým z písmenek. Děti také velmi bavilo hledat při vycházkách městem, kde se nápis nad dveřmi změnil, tedy kde byli Tři králové na návštěvě. I do naší mateřské školy zavítali žáci základní školy v doprovodu p. učitelky. Hlavní pohádkou měsíce byla ta o 12 měsíčkách. Děti si jí poslechly, poté přiřazovaly obrázky a pohádku jsme využili i k pochopení ročních období a k určení, které měsíce do určitého ročního období patří. Pomohl nám k tomu také barevný padák, který používáme na cvičení a aktuální stav dětí (12) a vzniklo z toho zajímavé povídání. Seznámili jsme se také s písničkou Měsíce a děti velmi bavilo, když se v písničce objevil měsíc, ve kterém se narodily. Opět jim pomáhal konkrétní obrázek se znakem měsíce. Hodně jsme také tvořili – hned po Vánocích jsme využili zážitků ze silvestra a zkusili si barevný ohňostroj – použili jsme ruličku od toaletního papíru, kterou jsem nastřihla na proužky a děti ji pouze namáčely do barev a otiskovaly. Pak jsme jen nalepili připravené domečky. Další tvoření se týkalo typické situace, kdy konečně napadl sníh, a tak jsme malovali sněhuláky. Venku jsme si toho opravdického také postavili a pár sněhových dnů jsme si užili i klouzání a hry na sněhu. Téma sněhuláků jsme využili i k porovnávání počtu – více, méně, stejně, tvoření z plastových víček, k procvičení fantazie. Škoda jen, že sníh nevydržel, zimní sporty jsme si museli zkusit ve školce – bruslili jsme v krabičkách od kapesníků, s hokejkou jsme zkoušeli vstřelit gól a zkusili jsme na koberci i slalom na lyžích. Poučili jsme se také o bezpečnosti při zimních sportech a podobné téma jsme shlédli i v pohádce od Kašpárka, jak chránit své zdraví.

                                                                                     paní učitelka Martina

Leden u Medvídků

V měsíci lednu jsme pracovali dle integrovaného bloku Sněhová peřina na téma Liška na ledě.

Nový rok začal příjemnou návštěvou Tří králů v naší třídě, za kterou děkujeme. Počátkem měsíce ledna jsme byli obdarováni alespoň menší sněhovou nadílkou. Všechny naše činnosti byly zaměřeny na hry o zimě a zimních sportech. Kamarád Adámek se nám předvedl v dresu hokejisty s hokejkou a pukem. Ve spojení s říkankami jsme procvičovali orientaci v čase, kdy děti určují den, měsíc a roční období. Vyráběli jsme, kreslili jsme, vystřihovali jsme sněhové vločky, čepice, sněhuláky, sportovce. Při těchto činnostech si  děti procvičovaly stříhání, lepení, vytrhávání a grafomotoriku. Rozvíjeli jsme slovní zásobu k tématu zima, hádali jsme hádanky. Hráli jsme hry na stimulaci zrakového vnímání formou hledání rozdílů a hry k sluchovému vnímání určováním první hlásky ve slově a poznáváním některých písmen. Také jsme graficky zaznamenávali délku samohlásky ve slově. Orientaci v prostoru si děti procvičovaly určováním při hře Kde bydlí sportovci. Hráli jsme si s písní Postavil jsem sněhuláka a Saně borový. Před spaním jsme si četli z knihy Štuclinka a Zachumlánek od F. Nepila. Při logopedické prevenci jsme procvičovali pohyblivost jazyka a dechové cvičení. Naše pohybové dovednosti jsme posilovali v tělocvičně a při vycházkách. Skromná zima na sníh nás příjemně překvapila na konci měsíce, kdy si děti ukoulely sněhové koule a také jsme se svezli pod Muchomůrkou na kluzácích. V mateřské škole jsme byli na pohádce Volejte 155.

                                                                                  paní učitelka Alice

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL

INOVACE IT UČEBNY