Vytvořeno 19. 11. 2019 9:01

 Projekt - Sametová revoluce

Naše škola se rozhodla zapojit do celorepublikové akce k 30letému výročí od uskutečnění Sametové revoluce. Chtěli jsme, aby se naši žáci napříč školou seznámili s událostmi, které se staly před jejich narozením, ale bez nichž by se jim nežilo tak, jak jsou na to nyní zvyklí. 30. výročí Sametové revoluce bylo tématem více než měsíčního projektu prolínajícího se různými předměty žáků 7., 8. a 9. třídy. Přípravy celkového rozvržení činností do jednotlivých týdnů a předmětů se ujala bývalá žákyně naší školy Petra Höhneová, která již v polovině září seznámila s plánem realizace veškeré vyučující druhého stupně a zajistila účast hlavní postavy besedy s žáky - paní Polákové, přímé účastnice nejen listopadových událostí přímo v centru dění v Praze.

Další již bylo přímo na vyučujících, kteří po celý říjen a první polovinu listopadu průběžně zařazovali toto téma do svých hodin. Nejpodrobněji se s dobou totalitního režimu seznámila osmá a devátá třída.  Asi největší díl práce pak připadl na Mgr. Petru Štěpovou, která se věnovala ve svých hodinách dějepisu, českého jazyka, výtvarné výchovy i výchovy k občanství všem třem ročníkům.

Již v týdnu od 30. září do 4. října bylo úkolem v hodinách českého jazyka, dějepisu a výchovy k občanství dětem ukázat, jak se komunismus odlišuje od demokracie. Žáci sedmé, osmé a deváté třídy si nejprve povídali o tom, co jim nejvíce vadí a jaká mají přání. Poté se podívali na dokument o tom, co si přáli žáci dříve, před rokem 1989, a vše porovnali. Dalším z úkolů tohoto týdne bylo připravit si otázky na besedu s pamětníkem.

Tato beseda pak proběhla v následujícím týdnu právě s pozvanou paní Polákovou, jejíž výpověď je také součástí projektu Paměť národa. Tato žena se účastnila všech demonstrací před rokem 1989, ale i té 17. 11. 1989.  Žáci 7. - 9. třídy nejdříve i s paní Polákovou viděli chronologický záznam událostí roku 1989 a pak již následovala hodinová živá debata, plná otázek týkajících se dané doby. Pamětnice vyprávěla o tom, co dělala proto, aby se společnost zbavila komunistů a byla tu opět demokracie.  Žáci prokázali dobrou připravenost a za pěkné vystupování i nepředstíraný zájem byli velmi pěkně ohodnoceni.

V dalším týdnu následoval rozbor manifestu Několik vět. Žáci si přečetli, jaké požadavky se v dokumentu objevily, seznámili se s pojmy Charta 77 a jejími představiteli. Opět měli zapřemýšlet, zda obsahuje body, které jsou aktuální i dnes. Poté si přečetli článek z novin, který byl vydán v roce 1989 a ukazoval, jak fungovala cenzura a propaganda, a vypracovali pracovní list na téma „Jak nás informovala média“ zaměřený právě na cenzuru. Toto téma se přímo nabízelo k propojení se současnou dobou, a tak na naši školu 16. 10. zavítaly studentky ze „Zvol si info“, které se ve volném čase zabývají osvětou nejen mezi žáky, a to na téma mediální gramotnosti. Nejen učitele, ale dokonce i tyto dívky, překvapila informovanost našich žáků ohledně sociálních sítí i lživých a zavádějících informací.

Již v týdnu před podzimními prázdninami, od 21. 10., začaly děti pracovat při hodinách VV na výrobě transparentů. K této činnosti získaly inspiraci projekcí dobových fotografií. Při hodinách ČaSP se pak - zejména dívky – věnovaly šití vlajek ČR z prostěradel věnovaných paní Dudkovou a obarvených dětmi na VV kroužku. Tato výtvarná a pracovní činnost byla postupně dokončována i v následujících týdnech (vlajky měřily přes 2 metry).

Průběžně pak byly v HV probírány texty dobových písní a jejich význam, žáci měli též debatovat doma s rodiči, prarodiči, případně dalšími pamětníky dané doby o otázkách, které je zajímaly. Nejvíce děti zajímalo, kolik bylo rodičům, kde byli a co prožívali. A další reakce dětí? Nevětší úspěch zaznamenala určitě beseda s paní Polákovou a film, který žáci viděli o Sametové revoluci. Při besedě k filmu Největší přání byli žáci překvapeni, co si jejich skoro vrstevníci před třiceti lety přáli. Výzva Několik vět a Charta 77 pro ně byly velkou neznámou a vůbec nechápali, jak to všechno bylo možné. S velkou chutí si vytvářely transparenty s tehdejšími hesly. S naprostým nepochopením také „zírali“ na film o tom, co nebylo a na co se stály fronty…na toaletní papír? Dnešní běžné potraviny? Nevídáno, neslýcháno.

Z žáků 1. stupně se 5. ročník při svém poznávacím výletu Prahy dne 1. 11. prošel mimo jiné po pěší zóně Na Příkopě, kde ČTK uspořádala fotografickou výstavu Okamžiky sametové revoluce. Děti měly možnost prohlédnout si část ze 157 fotografií z revolučního dění v různých koutech bývalého Československa.

Na přelomu října a listopadu pak naše přípravy na demonstraci vyvrcholily. Žáci osmé a deváté třídy se učili psát žádost. Svoji novou dovednost museli v praxi využít k sepsání žádosti o povolení demonstrace ve Svobodě nad Úpou. Sepsanou žádost poté žákyně deváté třídy doprovázené Mgr. Ivou Hejnovou odnesly 12. 11. na Městský úřad ve Svobodě nad Úpou panu starostovi, který ji svým podpisem schválil.

Celý projekt pak pokračoval celoškolní přípravou na vzpomínkovou akci k této události. Panem starostou nám byla povolena demonstrace na čtvrtek 14. 11., a tak byli žáci 9. a 7. ročníku v úterý rozděleni do sedmičlenných skupin a seznámeni s plánem středečního dne. V tuto chvíli jistě uvítali, že si zejména v listopadu stále opakovali nejdůležitější informace, aby byli připraveni na jejich předání mladším spolužákům, což však tehdy ještě netušili, že je čeká. Ve středu 13. 11. se v 7 učebnách tyto skupiny starších žáků ujaly svých mladších spolužáků. Během dopoledne jim předaly získané znalosti a pomohly jim s přípravou výzdoby školy a dalších předmětů pro následující den. Žáci 1. - 6. tříd prošli během 4 vyučovacích hodin 4 stanoviště, na kterých tvořili vlajky do oken, svazky klíčů, vlajky na tyčce a trikolory, skládali puzzle mapy Československa a dozvěděli se přiměřeně věku mnohé o období totalitní komunistické vlády, zlomových událostí roku 1989 i něco ze života známých osobností či symbolů a hnutí popisované doby. Děti viděly také 2 videa týkající se Sametové revoluce a starší děti ještě další videa a klipy. Žáci 5. a 6. tříd pak ještě trénovali šití při vytváření látkových vlajek a vypracovali při skupinové práci ještě několik pracovních listů (spojovačky a křížovky týkající se pojmů vztahujících se k Sametové revoluci). Pro mnoho žáků, kteří vedli hodiny pro mladší spolužáky, šlo o cennou zkušenost, kdy zjistili, jaké to je, když si vymění roli s vyučujícími.  Za jejich práci jim patří poděkování.

Vyvrcholením celého snažení pak bylo zážitkové prožití událostí Sametové revoluce, a to ve čtvrtek po velké přestávce po vyslechnutí slov žáků 8. a 9. třídy, která shrnula jejich měsíční studium tématu. Žáci 1. stupně se přesunuli na parkoviště na náměstí Svornosti, kde čekali na příchod starších spolužáků. Žáci 9. třídy se převlékli do kombinéz, které je jasně odlišily od ostatních dětí a pro příští půl hodiny se stali členy VB, kteří následně předvedli žákům 7. a 8. třídy, jaké to bylo ocitnout se v davu obklopeném členy VB, jak se dá skupina lidí přimět k přesunu požadovaným směrem a podobně. Jakmile se i tito žáci přesunuli na parkoviště, odkud byla oficiálně „povolena demonstrace“, členové VB parkoviště uzavřeli. Starší děti jim dávaly růže, děti provolávaly dobová hesla, cinkaly klíči a při postupných povolených přesunech směrem ke škole také zpívaly píseň Náměšť, kterou se postupně naučila celá škola. Na demonstraci si mladší děti vzaly vyrobené vlajky, klíče a trikolory a starší pak při hodinách VV a ČaSP připravené dobové transparenty. Cílem cesty bylo hřiště u školy, kde se opět zvonilo, provolávala se hesla, a dokonce z okna ve 2. patře vyzdobeného vlajkou, kterou ušily dívky 9. třídy, promluvil sám Václav Havel, který ústy pana starosty Špetly pronesl svoji řeč z listopadu 1989. Na závěr ještě všichni zazpívali Náměšť, a tím tato část dne skončila.

Následovalo však ještě překvapení, které připravilo vedení města spolu s kulturním týmem a zaměstnanci technické čety. Žáci celé školy se spolu s vyučujícími přesunuli ke Stromu Svobody v Tyršově ulici, kde byl na počest 30. výročí Sametové revoluce slavnostně odhalen historický mezník v národních barvách Československé republiky. Mgr. Lucie Ševčíková zazpívala část modlitby Marty Kubišové, žákyně 9. třídy položily k mezníku růže a zapálené svíčky a celý slavnostně pojatý okamžik tak ukončily.

Velice děkujeme všem vyučujícím 2. stupně, kteří se svým dílem podíleli na měsíčním projektu i všem rodinným příslušníkům, kteří s dětmi na dané téma hovořili. Chystání materiálů pro všech 7 „dílniček“ na středeční celoškolní projekt s odstupňovanou obtížností a přípravy žáků 9. a 7. třídy na práci s mladšími dětmi se ujala Mgr. Martina Hanušová, stejně jako organizování realizace vize Petry Höhneové ve čtvrtek.  Za výzdobu školy pracemi žáků patří velký dík Michaele Špetlové a Mgr. Petře Štěpové. Poděkování patří také panu Špetlovi za ztvárnění Václava Havla a panu Křivkovi za fotografické zdokumentování čtvrtečních akcí.

Mgr. Martina Hanušová

Fotky ze čtvrteční akce můžete zhlédnout na následujícím odkazu.

https://www.zonerama.com/Pavka/Album/5771492